Bir Gün En Büyük Sosyal Medya Sitesi İçin ….
Get Adobe Flash player

Erişim EngellendiBu günlerde bir çok siteye Türkiye’den erişim engellendi. Hala da engelleniyor. Dizimag.com hostingi Türkiye lokasyon olduğu için  engellemenin haricinde birde sitedeki dosyaları sildiler. Şimdi de soundcloud.com u Türkiye’den erişime engellediler. Yeni çıkan yasaya göre şuçlu görülen site mahkeme kararı olmadan kapatılabilecek.

TİB personelinin görevlerini yerine getirirken görevin niteliğinden doğan suçları işlemeleri halinde cezai soruşturma yapılması Telekomünikasyon Başkanı ve ilişkili bakanın iznine tabi olacak. Telekomünikasyon Başkanı ve bakan, ilgili personel için soruşturma izni vermezse yargılama yapılamayacak.

Peki bu engelden nasıl kurtulunur ?
Engellenmiş bir siteye erişmek için Dns ayarınızı değiştirmeniz gerekir. Dns değiştirmeyi birçok kişi biliyor fakat android telefonlar için birçok kaynakta bununla ilgili bir şey paylaşılmıyor. Telefonlar için birçok dns değiştirme programı bulunuyor. Hatta bunu android de yapan çok güzel bir program vardı. İsmi “SET DNS” .  Program ilk başlarda normal çalışıyordu ama sonraki güncellemelerde root izni istedi. İzin verilse dahi çalışmıyor.

Manuel ayar ile dns ayarı yapabilirsiniz.

Google dns kullanırsanız bütün sitelere erişebilirsiniz Google sadece bazı virüslü gördüğü sitelere erişimi engeller ama devam etmek isterseniz yine de o siteye girebilirsiniz.

Open Dns Bazı siteleri engeller ama bu çok fazla bir engel değil. Sadece gerçekten girilmemesi gereken sitelere uygular.

Dns Adresleri

Google, DNS Ayarları:

  1. 8.8.8.8
  2. 8.8.4.4
Open, DNS Ayarları:
  1. 208.67.222.222
  2. 208.67.220.220
Norton, DNS Ayarları:
  1. 198.153.192.1
  2. 198.153.194.1

 

Windows için Dns Ayarı [Video]

Android için Dns Ayarı

Sıra ile şu yolu takip edin.

Menü > Ayarlar > Kablosuz ve Ağlar > Wifi ayarları >

Burada wifi ağlarını göreceksiniz.  Telefonunuzun seçenek (menü) tuşuna basıp gelişmişi seçin.

İp ayarları bölümüne gelip “statik ip kullan” seçeneğini işaretledikten sonra ayarları resme göre yapınız.

Ayarları yaptıktan sonra telefonu kapatıp açın.

Android-dns .png

 

BENZER YAZILAR

Bir Cevap Yazın

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.